8 fajnovostí nového Volva XC60

Novinka má na čo nadväzovať, z mimoriadne úspešného predchodcu sa predalo takmer milión kusov a predajný rekord dosiahol dokonca až pred koncom životného cyklu minulý rok, kedy tvoril tretinu predajov značky. Druhá generácia XC60 čerpá z väčšej XC90 a elegantne kombinuje luxus a najnovšie technológie v dizajnovo príťažlivom, ale kompaktom balíku. Tu sú najpodstatnejšie novinky čerstvého Švédskeho konkurenta pre BMW X3 či Mercedes-Benz GLC.

Šikovné rozmery

Áno, XC90 patrí medzi najkrajšie SUV na trhu, ale aj medzi najväčšie, čo v podzemných garážach a iných tesnejších priestoroch nie je práve výhra. XC60 si z jeho dizajnu berie inšpiráciu pretavenú do menších rozmerov, s dĺžkou necelých 4,7 metra bude kompakt oveľa obratnejší.

Evolúcia tvarov

Na siluete jasne poznať, že ide o XC60, tvary auta dostali charakter zapadajúci do nového dizajnového smeru značky. Nechýbajú predné svetlá v tvare Thorovho kladiva, siahajúce až po masku chladiča. Druhá generácia XC60 stojaca na platforme SPA pre väčšie modely značky Volvo je nižšia, širšia a dlhšia.

Prírodné materiály

Vďaka predĺženému rázvoru je v kabíne viac miesta pre posádku. Pasažieri sú obklopení hodnotnými materiálmi ako koža či krásne zapracované naplavené drevo, na ktoré sú vo Volve obzvlášť hrdí. Nová štvorzónová klimatizácia s technológiou CleanZone odstraňuje znečisťujúce látky a pevné častice zvonka, vďaka čomu sa kabína naplní čerstvým vzduchom ako zo Škandinávie.

Spojenie cez tablet

Absolútna väčšina funkcií sa ovláda cez veľký dotykový tablet na stredovej konzole. Má rýchle reakcie a veľmi dobre koncipované ovládanie, s promptným prístupom k jednotlivým nastaveniam a možnostiam. Info-zábavný systém Sensus ponúka aj online funkcie, Volvo spolu s Microsoftom pripravuje integráciu Skype. Za samozrejmosť sa berie podpora Android Auto a Apple CarPlay.

Koncertná sála

Jazda s XC60 nemá byť len o neustálom pripojení s okolitým svetom. Treba si nechať trochu času aj iba pre seba a nerušene si dopriať reprodukciu hudby z prémiového audiosystému Bowers & Wilkins, vyvinutého špeciálne pre tento model.

Bezpečnosť na prvom mieste

Volvo je známe svojou honbou za bezpečnosťou, okrem tej pasívnej však výrazne dbá aj tú aktívnu. Systém City Safety sa rozšíril o funkciu asistenta riadenia, ktorý vodiča podporí v prípade hroziacej kolízie. Systém monitorovania mŕtveho uhla (BLIS) od spoločnosti Volvo zasa využíva funkciu asistenta riadenia na znižovanie rizika zrážky pri zmene jazdného pruhu.

Hybrid s dobíjaním zo zásuvky

Ako vrchol ponuky pohonných jednotiek prináša XC60 plug-in hybridný systém pohonu T8 Twin Engine so zážihovým motorom a elektromotorom, ktorý dosahuje výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy. Okrem toho budú v ponuke dva benzínové a dva naftové motory.

Skoro ako autopilot

V rámci voliteľnej výbavy ponúka nový model XC60 pokročilý asistenčný systém poloautonómneho riadenia Pilot Assist. Ten ovláda riadenie, akceleráciu a brzdenie až do rýchlosti 130 km/h. Volvo ako podmienku pre správne fungovanie spomína nutnosť dobre vyznačených čiar.


GALÉRIA - 19 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ