5 kurióznych povolaní v automobilovom priemysle

Avšak, na výrobnom procese sa podieľa aj niekoľko celkom netradičných profesií, ktoré vyžadujú vysokú mieru remeselnej zručnosti, kreativity a presnosti. 

Testovací vodič

Až 2 milióny najazdených kilometrov za rok! Neveríte? Je to vzdialenosť, ktorú najazdí tím odborných vodičov automobilky SEAT v závode Martorell naozaj počas roku - testujú totiž každé jedno vyrobené auto. Vodiči sadajú za volant akonáhle zíde auto z výrobného pásu. Jazdia v rôznych rýchlostiach na šiestich typoch dlažby, vrátane dlažobných kociek a nerovných povrchoch. Počas tohto procesu skúmajú aj hrany karosérie, svetlá aj brzdy.

 

Sochár

Automobiloví sochári vyrábajú z hliny autá v životnej veľkosti – dokonca majú aj rovnakú hmotnosť ako reálne. Na svoju prácu potrebujú až 2 500 kilogramov hliny, pričom finálny model tvoria až 10 000 hodín.

 

Krajčír

Ručne šijú vzory čalúnenia sedadiel. Vytvárajú i najlepšie (vyhovujúce) kombinácie farieb, tkanín a kože. Odborní krajčíri „našijú“ viac ako 30 metrov švov – toľko potrebujú na vytvorenie čalúnenia pre celý interiér, pričom musí byť všetko hotové a navrhnuté až dva roky pred spustením sériovej výroby.
 

„Skúšač“ sedadiel

Účelom profesie je vyrobiť ideálne sedadlo. Tím ľudí vykoná až 20 000 skladacích operácií pre každý typ sedadla. Musia nájsť správnu penu, textílie, konštrukciu alebo šitie, ktoré sa prispôsobia rôznym typom tiel a zároveň odolajú vonkajším vplyvom. Vytvoriť aj optimálny dizajn opierky hlavy - aby sa predišlo možným zraneniam krku.

 

Automobilový „sommelier“        

Ich najdôležitejším „nástrojom“ je nos . Tím chemikov vykoná viac ako 400 pachových skúšok každý rok v autách zohriatych na teplotu 60 °C. Ich špecifikom je aj to, že nemôžu fajčiť ani používať parfumy.


  • seat,

GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ