5 (+ 1) úrovní autonómnej jazdy

Číslo v titulku nie je vymyslené náhodne, na tomto počte sa totiž zhodla organizácia SAE International, ktorá má viac ako 127 000 členov a vytváranie štandardov v oblasti automobilov patrí k jej hlavným úlohám.

Úroveň 0

Tu sa o autonómnom jazdení nedá hovoriť, všetko je na vodičovi.

Prichádza čas pustiť volant z rúk ...Prichádza čas pustiť volant z rúk ... Volvo

Úroveň 1

Auto zvláda špecifickú činnosť v špecifickej situácii. Čiže je schopné samé zrýchliť/spomaliť alebo zmeniť smer, kľúčovou však zostáva kontrola vodiča nad situáciou. Sem by sa dali zaradiť adaptívne tempomaty či systémy na udržovanie vozidla v jazdnom pruhu, alebo aj samočinné parkovanie, pri ktorom auto len točí volantom. Pri autonómnej jazde sa neberie do úvahy intervencia bezpečnostných systémov v krízových situáciách (napr. automatické brzdenie pred prekážkou).

Úroveň 2

Auto zvláda viacero činností v špecifickej situácii. Čiže je schopné samé zrýchliť/spomaliť a k tomu aj zmeniť smer, kľúčovou však zostáva kontrola vodiča nad situáciou. Sem by sa dali zaradiť kombinované adaptívne tempomaty v spojení so systémami na udržovanie vozidla v jazdnom pruhu, alebo moderní parkovací asistenti, ktorí okrem volantu ovládajú aj pohyb vozidla.

Nech si auto samé sleduje cestu ...Nech si auto samé sleduje cestu ...

Úroveň 3

Zlomová úroveň, pretože auto je už schopné vyhodnocovať situáciu a disponuje algoritmami, ako sa v niektorých momentoch riadiť. Čiže v určitých jazdných situáciách je auto schopné pohybovať sa úplne bez zásahu vodiča, ten však musí sledovať premávku a byť pripravený prevziať kontrolu pri varovaní alebo keď auto nezvláda vyhodnotiť situáciu.

Úroveň 4

Prakticky plne autonómne vozidlo, ktoré je schopné prejsť stanovenú trasu bez zásahu vodiča. Auto síce sleduje a vyhodnocuje premávku, má však obmedzenú lokalitu pohybu, mimo ktorej musí prevziať kontrolu vodič. Ak ju neprevezme, vozidlo by sa malo samé bezpečne odstaviť.

Úroveň 5

Vrcholná úroveň predpokladá, že vozidlo je plne schopné pohybovať sa absolútne bez zásahu človeka bez ohľadu na podmienky. Čiže auto zvláda akúkoľvek jazdu vrátane terénu a vôbec by nemuselo byť vybavené volantom a pedálmi. Počítač len dostane zadaný cieľ a celú trasu odjazdí podľa vlastného uváženia.

A pasažieri sa na palube budú konečne zabávať ...A pasažieri sa na palube budú konečne zabávať ... Panasonic


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ