3xRHD to LHD: Keď je volant na opačnej strane

V automobilovom svete sa ako novinár pohybujem už nejaký ten rok. Avšak nie vždy som mal možnosť si vyskúšať auto, ktoré sa mi naozaj páčilo alebo aspoň minimálne zaujalo. Dôvod bol jednoduchý – s volantom na pravej strane sa do „bežnej“ Európy nevozil. Škoda. Niektoré by si zaslúžili alebo si ešte aj zaslúžia aby sa stal „zázrak“. Spomedzi mnohých som si vybral tieto tri.

Zábavné – Honda Civic Type-R Mugen RR

Honda Civic Type-R FD2 sa všeobecne ku nám nedostala. Na rozdiel od európskej FN2 išlo o sedan s poriadnou (viacprvkovou) zadnou nápravou. Vrcholným produktom bol červený (Milano red) kúsok Mugen RR s neskutočnou charizmou. Vyrobených bolo len 300 kusov. Oproti „bežným“ CTR mal zníženú hmotnosť na 1 255 kg a pod prednou kapotou ozajstnú kosačku – K20 vyladený na 180 kW pri otáčkach 8 000 min-1. K tomu sa pridáva aj krátka šesťstupňová prevodovka a veľký hlad po otáčkach. Kto by odolal?

Rodinné – Toyota Aristo

A čo? Veď je to Lexus GS. A v podstate aj je. Lenže, aj keď si ako z oka vypadli, je tu jedna „malá“ diferencia. Ako inak, v pohonnej jednotke. Hovorím o druhej generácii interne označenej S160 (1997 – 2004). V japonskom Ariste bol totiž osadený legendárny (dvoma turbodúchadlami preplňovaný) motor 2JZ-GTE, ktorý ponúka naozaj slušný potenciál.  Spriahnutý bol s päťstupňovou automatickou prevodovkou pričom Aristo malo riadené všetky kolesá. Už len nasadnúť, zobrať rodinu a vyraziť. A prípadne predtým urobiť nejaký turboupgrade ...

Šialené – Holden Ute SS

Čo vznikne, keď motor z Corvette (LS3) poháňa pick-up? Jedine šialenosť. Nuž, iný kraj, iný mrav. V Austrálii o tom vedia svoje. „Drobček“ sa volá Ute SS (naozaj trefné). Vidlicový osemvalec má objem 6,2 litra a maximálny výkon 304 kW. Spriahnutý je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, pričom poháňa kolesá len zadnej nápravy – ešte šťastie, že vzadu je aj samosvor a brzdy dodalo Brembo. S odľahčeným zadkom sa pick-up vie poľahky zmeniť na driftovaciu (alebo burn-outovaciu) „nechutnosť“.

               To je moja trojka. A čo tvoja?


GALÉRIA - 17 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ