10 + 1 vecí, ktoré ma naučilo 800 kilometrov v Rumunsku

Dostať sa lietadlom do krajín Európy je dnes veľmi jednoduché. Ešte jednoduchšie to je, ak ste letenky vyšmelili vo výpredaji a o ďalší level ďalej sa posúvate, ak vám vo vrecku pracuje smartfón. Prečo? Couchsurfing, AirBnB, bookovanie hotelových izieb v reálnom čase.

Len s týmito predpokladmi je možné, aby sa štyria vysokoškoláci vybrali s minimálnym rozpočtom naprieč Rumunskom z Bukurešti do Klužu. A keďže sme na Autofans, zobrali sme to samozrejme po ceste.

1. Skryté poplatky sú relatívna vec

Najskôr vám dám jeden tip: Ak si chcete požičať auto, práve vtedy bookingové aplikácie nevyužívajte. Môže sa potom stať, že aj veta “no hidden charges” sa premení na 80 + 45 € na procesných poplatkoch a poisteniach. Objednajte si auto radšej priamo zo stránky konkrétnej požičovne, alebo im prinajlepšom rovno zavolajte.

A aj keď si napríklad objednáte Opel Corsa, aký som nedávno testoval, môže sa stať, že vám podajú klúčiky od Dacie Logan so slovami: “Don’t worry, it’s an upgrade.” Suveréni. Ich jediným šťastím je, že som fetišista. A že som si chcel užiť rumunské cesty ako domáci. 

2. Autá v požičovni pravdepodobne starnú rýchlo

Hneď prvé, čo ma po usadnutí do sedadla vodiča zaujalo, bol obrovský rozdiel medzi nedávno testovaným faceliftovaným Sanderom a predfaceliftovým Loganom. Boli tu úplne iné materiály, nie až tak priestranný interiér, alebo chýbalo napríklad spínanie klaksónu na volante. Namiesto toho sa nachádzal na veľmi opotrebovanej páčke. Rumuni totiž trúbia všade a stále.

Dvíham nohu zo spojky a deje sa… nič. Potom zaberie v posledných milimetroch, čím mi dá presne vedieť, ako s autom zaobchádzať. A keď si na jazdu kancelárskej gumy zvyknem, môžem sa pustiť do vsávania atmosféry rumunských ciest. 

3. Kruháče

Prvá vec, ktorá človeku udrie, sú kruhové objazdy. Sú tu, sú všade a väčšie zápchy sa tvoria len tam, kde zasa chýbajú. Nominálna šírka kruháča v Rumunsku je asi jeden a pol pruhu, čiže je tu aj nedostatok priestoru, aby ste sa vedeli nasrať, aj dostatok priestoru na to, aby sa to zaobišlo bez následkov.

4. Sviatosť chodcovská

Druhou vecou, ktorá mi udrela do oka, bola sviatosť chodcov na niektorých miestach. Veľakrát sa mi stalo, že som len polovicou päty vstúpil na cestu a prichádzajúci Logan, ktoré sú tu skrátka všade, skočil na brzdy tak, akoby bol Ind a ja krava.

5. Sviatosť dobytku

Apropos, kravy. Sú všade. Pasú sa najmä na poliach, ale nepohrdnú ani krajnicou. A ak sú na jednej strane cesty a náhle sa im zapáči tá druhá, nemajú najmenší problém potrénovať vaše reflexy. Ku cti im ale slúži to, že to tu robí asi každý, počnúc dobytkom pokračujúc psami a ľudmi končiac. 

6. Máme sa čo učiť

Dostávame sa k najpálčivejšiemu mýtu rumunských ciest: Asfalt. Aký je povrch cesty? Akej kvality je na nej asfalt? Je tam vôbec nejaký? Na túto otázku mám prekvapujúcu odpoveď: Je. A je často udržiavanejší, ako ten náš. Jediná výnimka patrí rurálnym oblastiam, kde má cesta skrátka tendenciu skončiť a nepokračovať ďalej, alebo pokračovať len ako poľná. Ale to nie je najmenší problém, máte predsa požičaný Logan!

Aj v oblasti tuningu sa máme čo učiť. Poznáte tento Ford Prorvette?Aj v oblasti tuningu sa máme čo učiť. Poznáte tento Ford Prorvette?

Rumunsko sa tiež snaží vybudovať veľmi efektívnu diaľničnú sieť. Výsledok? Asi 1000 kilometrov zbrusu nových diaľníc počas dvoch uplynulých rokov. Všetky z eurofondov. Zaujímavé, že tu s výstavbou nie sú problémy…

7. Sú to hladinkári

Vďaka širokému spektru automobilov, ktoré sa na rumunských cestách objavujú, vznikajú aj isté špecifiká ohľadne jazdnej rýchlosti. Aby som bol konkrétnejší: jazdí sa tu sedemdesiatkou. Možno o desať viac, občas o desať menej, ale v jednom kuse. Mimo obce, v obci, vo veľkomeste. Všade sa drží táto magická hladinka.

8. Že trojpísmenkové skratky na ŠPZ sú super vec

Nájdete tu, okrem iného, skratky ako PRD, LSD, DMT, LOL, KKT, SIS, WTF, BMW… Verte mi, ak nič iné, minimálne na dlhých diaľničných kilometroch vás to vie udržať nažive.

9. Merdenele

Merdenele nemá s autami nič spoločné, ale je tu. Merdenele je totiž život. O čo ide? Je to tradičné rumunské sedliacke jedlo, ktoré sa skladá z bryndze, tvarohu a lístkového cesta. Zvyčajne stojí okolo 2,5 lei, čo je v prepočte asi 50 centov, a nažeriete sa z toho až po uši. Celkovo, napriek poverám musím uznať, že Rumuni jedlo naozaj vedia a že EndiEx v taške som nepoužil ani raz.

10. Pozerajte sa pred seba

Ak však majú rumunskí vodiči nejaké špecifikum, potom sú to nekontrolovateľné vpády akýchkoľvek dopravných prostriedkov z vedľajšej cesty priamo pred vás, na hlavnú, bez toho, aby sa vôbec obzreli vaším smerom. Dávajte pozor, inak budete po prudkom brdzení čisiť hummus z palubovky ako my.

Bonus: Zostarnete o 10 rokov

Fakt. S rumunskými cestami je to asi ako s bungee jumpingom: raz ste hore, potom ste dolu. Potom zase hore a potom zostanete tak dolu, že vás odtiaľ predsa niekto bude musieť vytiahnuť…


GALÉRIA - 16 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ